Aké sú príznaky Parkinsonovej choroby a parkinsonského syndrómu?

Základné príznaky:

  • Kľudový tras (na jednej alebo oboch stranách tela)
  • Všeobecné (generalizované) spomalenie pohybov (tzv. bradykinéza)
  • Stuhnutie končatín (tzv. rigidita)
  • Poruchy chôdze a rovnováhy (tzv. posturálna dysfunkcia)

 

Kľudový tras je charakteristický príznak, po ktorom dostala Parkinsonova choroba svoje pôvodné označenie "obrna traslavá (paralysis agitans)". Tras je pomalý a pravidelný - rytmický. Obvykle začína na jednej ruke a až neskôr postihuje opačnú stranu. Občas môže byť tras pozorovaný i na dolnej končatine, taktiež je možný tras v oblasti pier a jazyka, či krku. Pri vykonaní voľných pohybov tras obvykle ustupuje – preto označenie kľudový tras.

 

Slovo bradykinéza pochádza z gréčtiny a znamená "pomalý pohyb". Prejavom bradykinézy je mnoho ďalších príznakov, napríklad  maskovitý výraz tváre, menej časté mrkanie, obtiaže s "naštartovaním" pohybov (tzv. hesitácia, keď pacient prešlapuje na mieste a nemôže sa rozchodiť), malé písmo- "mikrografia". Prejavy bradykinézy môžu byť pre pacienta veľmi nepríjemné, často sú však liečebne dobre ovplyvniteľné.

 

Rigidita - je odborný termín, ktorým označujeme zvýšené napätie svalstva v kľude i pri pohybe. Pacient napríklad pociťuje ztuhnutie v oblasti končatín alebo i krku. Rigiditu je možné priaznivo ovplyvniť antiparkinsonikami.

 

Poruchy chôdze - bývajú v ľahkej forme vyjadrené už na začiatku ochorenia, z počiatku iba ako nedostatok súladu pohybu horných končatín pri chôdzi, neskôr sa objavujú malé kroky a šuchtavá chôdza. Objavuje sa jav tzv. propulzia, keď pacient postrčený dopredu dobieha malými krôčkami ťažisko. V pokročilých fázach ochorenia sa môžu objaviť situácie podobné zamrznutiu, keď sa pacient zdá "prilepený k podlahe".

 

Poruchy rovnováhy sa obvykle objavujú v neskorších štádiách Parkinsonovej choroby, ale môžu byť veľmi nepríjemné až invalidizujúce. Pacient nie je  schopný udržať vzpriamenú polohu, často dochádza k pádom. Použitie pomôcok - napríklad francúzskych barlí môže byť nevyhnutné.

 

Príznaky súvisiace s liečbou

 

Fenomén "on-off"

Pri podávaní antiparkinsoník sa pacient po určitú dobu od podania lieku cítí dobre ("on"), pričom účinok neskôr vymizne a znovu sa objavia príznaky parkinsonismu ("off").

 

Dyskinézy

Jedná sa o abnormálne mimovoľné pohyby (dyskinézy).

 

Vedľajšie príznaky

 

Poruchy reči

Poruchy reči sú časté. Z počiatku môže byť hlas tlmený, intonácia monotónna. Môže sa prejaviť úbytok normálnej variácie hlasitosti a intonácie v závislosti na citovom rozpoložení a pacient potom rozpráva monotónne ako počítač.

 

Prehĺtanie

Problémy s prehĺtaním (dysfágia), sa objavujú obvykle v neskorších štádiách ochorenia.

 

Slinenie

Slinenie je výsledkom poruchy prehĺtania slín, nie ich zvýšenou tvorbou.

 

Seboroická dermatitída

Z dôvodu zvýšeného vylučovania tukových látok sa koža stáva mastnou, začervenanou.

 

Váhový úbytok

Úbytok na váhe, občas významný, je u pacientov s Parkinsonovou chorobou častý. Môže to byť dôsledok poklesu chuti do jedla, problémov s prehĺtaním, pridružených porúch tráviaceho traktu a tiež nadmerného pohybu (výrazný tras, tažké mimovoľné pohyby).

 

Zácpa a ďalšie tráviace problémy

Zácpa je veľmi častá, častejšia u starších ľudí. Spomalenie črevných pohybov môže spôsobovať samotná Parkinsonova choroba, tiež niektoré antiparkinsoniká môžu svojimi vedľajšími účinkami problém zvýrazňovať.

 

Problémy s močením

Častá je zvýšená frekvencia močenia (pretože močový mechúr sa pri močení dokonale nevyprázdňuje).

 

Sexuálna dysfunkcia

U pacientov s Parkinsonovou chorobou môže byť znížený pohlavný pud (libido). Liečba Parkinsonovej choroby antiparkinsonikami libido často upravuje, v niektorých prípadoch i zvyšuje (čo môže tiež spôsobiť problémy).

 

Závraty

Závraty u pacientov s Parkinsonovou chorobou bývajú spôsobené poklesom krvného tlaku pri zmene polohy.

 

Bolesti a dystónia

Svalové kŕče (dystónia) obzvlášť v dolných končatinách môžu byť časté a môžu byť sprevádzané značnými bolesťami. Postihnutie sa môže týkať ktorejkoľvek časti tela, vrátane krku (torticollis), viečok (blefarospasmus), žuvacieho svalstva, horných a dolných končatín.

 

Potenie

Rovnako ako črevné poruchy a poruchy močového mechúra, impotencia a poruchy regulácie krvného tlaku, i poruchy potenia vychádzajú z postihnutých častí nervovej sústavy.

 

Príznaky týkajúce sa psychiky, chovania, nálady

 

Depresia, úzkosť, panické ataky

Depresia a úzkosť sa objavujú až u 50% pacientov s Parkinsonovou chorobou.

 

Poruchy spánku

Poruchy spánkového cyklu sú u pacientov s Parkinsonovou chorobou časté. Pokiaľ sa pacient v noci prebudí, je dôležité, aby sa pokúsil znovu zaspať a zaistil si tak kvalitný odpočinok, namiesto toho, aby vstal a chodil po dome.

 

Demencia, zhoršenie pamäte, zmätenosť

Problémy s pamäťou, myslením, hľadaním slov a dalšie rysy tzv. kognitívne dysfunkcie (demencia) sa objavujú až u 40-50% pacientov s Parkinsonovou chorobou, najmä v neskorších štádiách ochorenia u starších pacientov.

 

Halucinácie a psychóza

V dôsledku nadmerného podávania antiparkinsoník môže dôjsť k poruche vnímania s halucináciami.