+421 2 5556 3810
Kontakt

Jazvy na koži

Jazvy sú prirodzenou súčasťou procesu hojenia poranenej kože.

Porušenie kože, ktorého dôsledkom je vznik jazvy, môže vzniknúť z najrôznejších príčin, ako sú rôzne zranenia, rezné a tržné rany, odreniny, operácie, plastické operácie, amputácie, popálenie, pôrod cisárskym rezom, tehotenské strie, odstránenie tetovania, akné a ďalšie.

Viditeľne znetvorená koža a ďalšie nepríjemné príznaky, ako je začervenanie, opuch, svrbenie alebo napätie môžu mať značný vplyv na kvalitu života. To platí predovšetkým, ak sú jazvy na viditeľných miestach, ktoré možno ťažko zakryť - tvár, krk a ruky alebo brucho, nohy a ďalšie miesta, viditeľné najmä v letných mesiacoch.

Zjazvené tkanivo sa odlišuje od okolitého tkaniva vzhľadom i funkciou.

Zjazvené tkanivo neobsahuje vlasové folikuly, mazové a potné žľazy, má tiež menej elastických vlákien, čo môže viesť ku tvrdnutiu alebo zmršťovaniu jazvy. Niekedy zjazvené tkanivo spôsobuje napätie na koži alebo dokonca obmedzenie pohybu.

Jazva je sprevádzaná tvorbou nových jemných krvných ciev, vďaka ktorým majú čerstvé jazvy červenú farbu. Ako jazva zreje, červená farba pomaly bledne. Výsledné zjazvené tkanivo nemá rovnaké farebné pigmenty ako zdravá pokožka, a preto je jazva svetlejšia ako okolitá koža.

Ako nápadná jazva je, závisí od rôznych faktorov: druh a rozsah poranení, proces hojenia rán, celkový zdravotný stav, vek, genetické predispozície. Aj z drobného poranenia môže vzniknúť tučná, tvrdá a nápadná, nepríjemne popínavá jazva. Všeobecne sa najlepšie hoja pooperačné rany, ktoré sú úzke a majú hladké okraje. Pri dobrej starostlivosti je výsledná jazva väčšinou malá, tenká a sotva viditeľná.

Všetky typy jaziev možno účinne liečiť Contractubex® gélom tak, že sú menej viditeľné a menej nepríjemné.

Vznik jaziev a ich druhy

Jazvy rozdeľujeme do niekoľkých kategórií podľa príčin ich vzniku, alebo podľa ich vzhľadu.

  1. Najskôr sa vytvára krvná zrazenina v rane a aktivujú sa rastové faktory, ktoré stimulujú tvorbu nového tkaniva.
  2. Po dvoch až troch týždňoch je rana na povrchu uzavretá novovytvoreným tkanivom.
  3. Proces hojenia v hlbších vrstvách kože a vytváranie nového tkaniva však bude trvať mesiace. To je fáza, v ktorej je možné proces tvorby jaziev pozitívne ovplyvniť.

Pre dosiahnutie optimálneho hojenia jazvy je nevyhnutné, aby ošetrenie pomocou Contractubex® gélu sa začalo okamžite, akonáhle je rana uzavretá alebo sú odstránené stehy. Liečba môže trvať 3 - 6 mesiacov v závislosti od rozsahu zjazvenia, pretože tkanivo jazvy regeneruje veľmi pomaly. Výsledkom však môže byť takmer neviditeľná jazva!

Rastúca alebo hypertrofická jazva

Hypertrofické jazvy sa formujú krátko po zahojení rany a sú spôsobené nadmernou produkciou vlákien spojivového tkaniva. Jazva má tendenciu sa vyklenúť a vyčnieva nad úrovňou okolitej kože, aj keď zostáva obmedzená na oblasti pôvodného zranenia. Jazva nepresahuje okraje rany. Hypertrofické jazvy sú obzvlášť časté, pokiaľ rana nebola znehybnená alebo chránená alebo ak sa infikuje.


Prerastajúca jazva čiže keloid

Keloid má tendenciu sa tvoriť dlho potom, čo sa rana zahojila. To je spôsobené masívnou  nadprodukciou vlákien spojivového tkaniva, ktoré pokračujú v raste cez okraje rany na zdravú kožu. Keloidy postihujú najmä dievčatá a mladé ženy. Jazvy na častiach tela, kde sa koža napína, sú tiež náchylné k tvorbe keloidných jaziev. Docela častá je genetická predispozícia k rozvoju keloidov. Keloidy sa objavujú desaťkrát častejšie u ľudí s tmavšou farbou pleti než u ľudí so svetlou pleťou.


Prepadnuté alebo atrofické jazvy

Atrofické jazvy sú krehké, väčšinou svetlé, často mnohopočetné. Sú pod úrovňou pokožky, bývajú ohraničené na oblasť pôvodného zranenia. Najčastejšie sú pozorované ako jemné jamky po zahojení akné na hrudníku, v tvári, alebo po ovčích kiahňach.

Liečba obtiažnych jaziev

Liečba niektorých jaziev môže byť ťažšia a zložitejšia. Vedľa Contractubex® gélu existujú aj ďalšie možnosti liečby, napr. laserové ošetrenie. O viac informácií požiadajte svojho lekára.