Naša koža

Tipy pre liečbu rán

Deň pri vode

 

Leto je čas dovoleniek. Aj na Slovensku mnohých ľudí ťahá krásne počasie do prírody, na pláž, k jazeru alebo na kúpalisko. Čo môže byť za normálnych okolností zábavné, môže skončiť nepríjemnosťou: Zlomený kus skla v piesku alebo klzké skaly môžu viesť k nepríjemným zraneniam.

 

Nebezpečenstvá, ktoré na nás číhajú na pláži

 

Každý rok mnoho ľudí utrpí zranenia od úlomkov skla, ktoré pochádzajú z nedbalo odhodených fliaš ukrytých v piesku, či v tráve. Obzvlášť deti sú v nebezpečenstve, pretože často behajú naboso a nevenujú pozornosť kam stúpajú.

 

Pri odchode z pláže, či kúpaliska sa vždy uistite, že nezanechávate za sebou žiadne sklenené fľaše alebo iné nebezpečné predmety.

  

 

Sklenený úlomok v nohe - čo teraz?

 

Ak šliapnete náhodou na kúsok skla, vo väčšine prípadov sa jedná o hlboké poranenie, ktoré zvyčajne vážne krváca. V závislosti od závažnosti poranenia, môžete ho ošetriť sami, alebo musí byť ošetrené lekárom.

  • Odstráňte predmet z rany a opatrne ho vyčistite pod tečúcou vodou.
  • Menším rezným poraneniam by sme mali umožniť zakrvácať a potom zalepiť náplasťou, tak aby rana nebola kontaminovaná nečistotami a nemohli do nej preniknúť žiadne baktérie.
  • Rýchle a správne ošetreruie je dôležité na zníženie rizika infekcie.
  • Ak by ste mali pri sebe dezinfekčný roztok, potom vyčistite poranenie ním.
  • Ak je rana hlboká, alebo vel'ká mali by ste navštíviť lekára. Tieto zranenia často potrebujú zašiť a preto potrebujú odbornú starostlivosť.

Zamedzenie nevzhľadných jaziev

 

Reznými poraneniami sú taktiež porušené hlbšie vrstvy kože, kde nebezpečenstvo tvorby jaziev je obzvlášť vysoké. Preto po zahojení rany, poškodené miesto by malo byť pravidelne ošetrované Contractubextom. Unikátna kombinácia účinných liečivých látok aktivuje telu vlastný proces hojenia.